Podziękowania za udział w Konkursie "Dziecięcy kącik z KiddyMoon"
" Wylosuj Anioła "
Serdecznie dziękujemy wszystkim Szkolnym Aniołom, którzy wykazali się ogromną empatią i wrażliwością, przyłączając się do Ogólnopolskiej Akcji „Wylosuj Anioła”. Akcja polega na wysyłaniu kartek wsparcia do małych pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie. Uczniowie naszej szkoły wykonali piękne kartki z życzeniami świątecznymi , a wszystko po to, by dodać otuchy i siły małym „wojownikom”, którzy na co dzień zmagają się z chorobami onkologicznymi.
SPOTKANIE Z BETLEJEMSKĄ GWIAZDĄ
- 9
20 grudnia w naszej szkole czuć było świąteczny nastrój.W tym dniu bowiem uczniowie wraz z nauczycielami uczestniczyli w klasowych wigiliach. Słychać było śpiew kolęd i radość płynącą ze zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia Tradycją tego dnia są również przedstawiane Jasełka. W tym roku podążaliśmy za Gwiazdą Betlejemską , która straciła swój blask. Dobre uczynki dzieci i dorosłych sprawiają, że zyskuje ona energię, aby świecić coraz jaśniej i prowadzić nas do Betlejem Dziękujemy bardzo wszystkim uczniom za piękny występ, dziewczynkom z VIII i V klasy za cudowny taniec aniołów, a paniom za przygotowanie przedstawienia Życzymy Rodzicom, uczniom , nauczycielom i pracownikom szkoły radosnych, pełnych pokoju i miłości Świąt, niech nowonarodzony Chrystus obudzi w Was to , co jeszcze uśpione , napełni Wasze serca wiarą i nadzieją. Niech magia nocy Bożego Narodzenia wypełni Wasze domy szczęściem i pokojem. Wesołych świąt !!!
.
OGŁOSZENIE
Gmina Sobków zaprasza uczniów na zadaszone lodowisko w Pińczowie. Wstęp na lodowisko: w okresie styczeń - luty 2025 (2 miesiące), w dniach poniedziałek - piątek za symboliczne 1 zł, za okazaniem legitymacji lub zaświadczenia. Koszty dojazdu na lodowisko w Pińczowie oraz koszt wypożyczenia łyżew ponoszą rodzice uczniów. Uczniowie mogą korzystać z własnego sprzętu, wtedy nie trzeba płacić za wypożyczenie łyżew. Jeżeli rodzice zechcą skorzystać z lodowiska razem z dziećmi, wtedy ponoszą oni pełny koszt wstępu na lodowisko.
„Mała książka – wielki człowiek”
Dnia 13 grudnia 2024 roku uczniowie klasy pierwszej ze Szkoły Podstawowej w Sokołowie Dolnym, podczas uroczystej lekcji bibliotecznej, otrzymali w ramach kampanii: „Mała książka – wielki człowiek” książeczkę do samodzielnego czytania oraz broszurę dla rodziców. Ogólnopolska akcja została przygotowany z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej. Przekazana książka, będzie towarzyszyła im w nauce czytania oraz rozwijała zainteresowania czytelnicze.
13 grudnia – to również Święto Księgarza. Podczas zajęć odbyła się pogadanka na temat pracy księgarza i innych zawodów związanych z powstawaniem książki. Mamy nadzieję, że takie przedsięwzięcia przyczynią się do wzrostu czytelnictwa w szkole.
OBJAZDOWE KINO
- 2
16 grudnia 2024 r. nasi uczniowie wzięli udział w seansie filmowym, podczas którego obejrzeli pełnometrażowy film animowany pt. " Tamte Święta” .Opowiada on o tym, jak Mieszkańcy Wellington-on-Sea przeżywają pamiętne święta, gdy śnieżyca stulecia zakłóca wszystkim plany — także Świętemu Mikołajowi. Na czas seansu sala gimnastyczna naszej szkoły zamieniła się w salę kinową, a tematyka filmu wprowadziła w nastrój świąteczny. Okazało się, że taka forma spędzania czasu w szkole służy nie tylko rozrywce, ale też edukuje, integruje i kształtuje wrażliwość u młodych widzów.
Olimpiada Przedszkolaka
"Każde dziecko o tym wie.
Chcesz być zdrowy - ruszaj się!
Sport to bardzo ważna sprawa,
Są reguły, jest zabawa...."
513 grudnia dzieci z Oddziału Przedszkolnego wzięły udział w IV Gminnej Olimpiadzie Przedszkolaka.
Dzieci z wielką radością i zaangażowaniem brały udział we wszystkich konkurencjach: bieg w sztafecie z przekazywaniem sobie pałeczki, bieg z przeszkodami, skok w dal obunóż, rzut woreczkami na odległość.
Podsumowując zdobyte przez naszych małych sportowców punkty, w łącznej kwalifikacji przedszkoli zdobyliśmy II miejsce. Do przedszkola przywieźliśmy puchar, a każde dziecko otrzymało zasłużony medal.
Dwudniowa wycieczka do Bochni i Krakowa.
- 13
4 grudnia uczniowie klas IV-VIII i troje z klasy III wybrali się na dwudniową wycieczkę. Jej celem był nocleg w kopalni soli w Bochni i oczywiście jej zwiedzanie. Atrakcji było wiele. Pierwszym etapem wycieczki było zwiedzanie zamku w Wiśniczu. Ciekawym przeżyciem dla uczniów było obejrzenie filmu, dzięki któremu mogli się przenieść w odległe czasy i zobaczyć życie codzienne na książęcym dworze. Kolejną atrakcją było zwiedzanie najstarszej w Polsce kopalni soli. Dzięki temu mogli poznać zajęcia górników, niebezpieczeństwa, jakie na nich czyhały -a to wszystko ilustrowane projekcjami multimedialnymi. Wielkim przeżyciem było spędzenie nocy pod ziemią.
Drugi dzień wycieczki był równie atrakcyjny. Uczniowie zwiedzili Kraków-a dokładnie Kazimierz. Tu mogli poznać historię dzielnicy i jej mieszkańców. Ciekawa okazała się wizyta w synagodze, gdzie zobaczyli eksponaty związane religią Żydów, ich tradycjami i obyczajami.
Pogoda nie dopisała, ale humory tak.
MIKOŁAJKI
"6 grudnia – jak dobrze wiecie,
Święty Mikołaj chodzi po świecie.
Dźwiga swój worek niezmordowanie
I każde dziecko prezent dostanie. (...)"
43Chociaż za oknami brak śniegu w naszej szkole od rana było czuć świąteczny nastrój. Po korytarzach biegali uczniowie ubrani na czerwono, w pięknych mikołajkowych czapkach.
O wyznaczonej godzinie cała społeczność uczniowska wraz z nauczycielami zebrali się na sali gimnastycznej, gdzie Samorząd Uczniowski przygotował krótki mikołajowy występ. Nie obyło się również bez wspólnych gier i zabaw.
Na zakończenie do naszych najmłodszych uczniów przybył wraz z workiem prezentów Święty Mikołaj. Każdy dostał piękną paczkę. Dzieci w ramach wdzięczności zaśpiewały piosenkę i wyrecytowały wiersz.
Serdecznie dziękujemy Świętemu Mikołajowi za odwiedziny.
Wielkie podziękowania kierujemy również wszystkim Rodzicom, którzy się zaangażowali i pomogli w przygotowaniu, tak pięknej dekoracji.
2
WSZYstko o wszawicy
Wszawica – co to za choroba
Wszawica (inaczej pedikuloza) jest chorobą pasożytniczą wywołaną przez wesz głowową (Pediculus humanus capitis). Wszawica występuje we wszystkich krajach świata. Jest to powszechny problem, który nie zawsze jest oznaką braku higieny. Do zarażenia może dojść w każdym wieku, chociaż najczęściej występuje ona u dzieci i młodzieży. Do zarażenia tymi pasożytami łatwiej dochodzi w dużych zbiorowiskach ludzkich (przedszkola, szkoły, internaty, akademiki, kolonie, obozy letnie, koszary, domy pomocy noclegownie). Wszawica nie jest chorobą skóry, lecz chorobą pasożytniczą.
Co powoduje wszawicę?
Najczęściej zarażają się dzieci w wieku 3-12 lat przez kontakty bezpośrednie w trakcie zabawy oraz nie w pełni wyrobione nawyki higieniczne, np.stosowanie wspólnych przedmiotów (szczotki, spinki, grzebienie, ubrania, nakrycia głowy, pluszowe zabawki, materace, pościel).
Jakie są objawy wszawicy i jak ją rozpoznać?
Pierwszym sygnałem wskazującym na obecność wszawicy jest uporczywe swędzenie, najbardziej intensywny w miejscu występowania pasożytów tj. okolicy skroniowej, ciemieniowej i potylicznej głowy. Może temu towarzyszyć zaczerwienienie głowy, szczególnie na linii włosów lub za uszami. Mogą występować przeczosy tj. drobne ranki i zadrapania spowodowane uporczywym świądem i drapaniem. Konsekwencją tego jest uszkodzenie skóry głowy, które może prowadzi do stanów zapalny i otwiera drogę do zakażeń bakteryjnych i/lub grzybiczych. W skrajnych przypadkach na głowie osoby zarażonej wszawicą pojawia się tzw. „kołtun” tj. włosy zlepione ropno-surowiczą wydzieliną.
Jak leczyć wszawicę?
W przypadku zdiagnozowania wszawicy należy bezwzględnie leczyć nie tylko samego pacjenta, ale także obserwować i ewentualnie leczyć wszystkie osoby kontaktujące się blisko z pacjentem (rodzina). Do zwalczenia wszawicy konieczne jest zastosowanie odpowiedniego preparatu, który skutecznie likwiduje pasożyty. Obecnie stosowane są preparaty w postaci lotionu, żelu, szamponu i/lub kremu, można je dostać w aptekach. W trakcie leczenia należy bezwzględnie przestrzegać zasad i zaleceń co do sposobu użycia, tj. właściwej aplikacji, czasu działania oraz powtarzania kuracji. Po użyciu preparatu należy wyczesać włosy gęstym grzebieniem (zabieg ten usuwa martwe wszy oraz odklejone gnidy). Potem grzebień należy starannie oczyścić (można wykonać to przez zamrażanie lub zanurzenie we wrzącej wodzie).
Zastosowanie preparatu należy powtórzyć po 7-10 dniach. Specjalnym czynnościom poddane powinny być również rzeczy osobiste osoby zarażonej i osób z najbliższego otoczenia. Wszelkie ozdoby do włosów, grzebienie, szczotki należy wygotować lub zniszczyć. Ubrania, pościel należy wyprać w temperaturze co najmniej 60°C (temp. 53.5°C zabija wszy i ich jaja) lub chemicznie i wyprasować żelazkiem z funkcją pary szczególnie przy szwach. Rzeczy, których nie można wyprać trzeba spryskać preparatem owadobójczym, a następnie szczelnie zamknąć na 10 dni w foliowym worku, następnie wyczyścić na sucho lub mokro. W pomieszczeniach należy odkurzyć podłogę i meble. Pluszowe zabawki wyprać lub przetrzymać w zamrażalniku ok. 24-48 godzin.
Kiedy wszawica jest wyleczona?
Czas leczenia zależy od czasu trwania kuracji. Zasady i zalecenia co do sposobu użycia, tj. właściwej aplikacji, czasu działania oraz powtarzania kuracji znajdują się na opakowaniu i/lub ulotce dołączonej do opakowania odpowiedniego preparatu.
Profilaktyka wszawicy?
Dobre nawyki higieniczne i wiedza na temat wszawicy pozwolą na wczesne wykrycie obecności pasożytów i ich szybką eliminację. Najprostszym sposobem zapobiegania wszawicy jest w pierwszej kolejności edukacja, która powinna doprowadzić do powstania właściwych nawyków higienicznych od najmłodszych lat, związanych z korzystaniem z rzeczy osobistych (grzebienie, szczotki do włosów, ozdoby do włosów, itp.), zwłaszcza na kryć głowy. Kolejnym krokiem jest systematyczna kontrola i sprawdzanie skóry głowy, a także właściwa jej pielęgnacja poprzez mycie włosów w miarę indywidualnych potrzeb (ale nie rzadziej niż raz w tygodniu), stosowanie odżywek ułatwiających rozczesywanie, codzienne czesanie i szczotkowanie włosów, związywanie dług ich włosów lub krótkie włosy ułatwiające pielęgnację
Jak zapobiegać wszawicy?
Zastosowanie kilku prostych zasad może uchronić nas i nasze dzieci przed wszawicą:
- dokonuj systematycznych przeglądów włosów dziecka (zwłaszcza okolic karku, skroni, za uszami),
- staraj się pamiętać o codziennym wyczesywaniu włosów,
- podczas zabawy z innymi dziećmi, treningów, zajęć grupowych, upinaj lub związuj włosy dziecka,
- przypominaj dzieciom o przestrzeganiu zasad higieny osobistej,
- uczulaj dzieci, aby nie wymieniały się z rówieśnikami rzeczami osobistymi (np. szczotką, grzebieniem, czapką).
Czego nie należy robić?
Nie wolno!!! Stosować u ludzi preparatów przeciw wszawicy przeznaczonych dla zwierząt. Mogą one działać toksycznie i/lub drażniąco na skórę głowy i przynosić skutki odwrotne do zamierzonego, a tym samym przedłużać i utrudniać leczenie.
Bezwzględnie nie wolno!!!
Piętnować osoby dotkniętej wszawicą i jej rodziny. Wszawica może wystąpić w każdym środowisku niezależnie od statusu ekonomicznego i poziomu higieny. Powszechnie występująca stygmatyzacja pacjentów ze zdiagnozowaną wszawicą jest główną przyczyną braku wymiany informacji i tym samym utrudnia w znacznym stopniu podjęcie czynności mających na celu leczenie i zapobieganie tym pasożytom.
Dlaczego wszawica powraca?
Dbałość o higienę osobistą i status społeczny nie mają wpływu na częstość występowania wszawicy. Może się nią zarazić każda osoba przez kontakt z chorym lub jego rzeczami osobistymi. Zarażenie następuje w wyniku bliskiego kontaktu z chorym lub jego rzeczami osobistymi, ponadto zarażeniu się wszawicą sprzyjają duże skupiska ludzi.
Szczepienia przeciw HPV
Chrońmy dzieci przed zagrożeniami – także ciężkimi chorobami powodowanymi przez ludzki wirus brodawczaka (HPV) – Ministerstwo Edukacji Narodowej wraz z Ministerstwem Zdrowia prowadzi akcję umożliwiającą szczepienie w szkołach przeciw temu wirusowi.
Przypominamy, że wszystkie wiarygodne informacje dotyczące sczepień przeciw HPV znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/zdrowie/hpv. Zachęcamy do śledzenia działań Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia oraz innych wiarygodnych instytucji.
Wycieczka klas 0-III do Powiatowej Straży Pożarnej w Jędrzejowie
Dzieci mogły z bliska obejrzeć samochody i sprzęt pożarniczy. W trakcie rozmowy ze strażakami dowiedziały się dużo o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy. Zrozumiały, że strażak pomaga nie tylko w czasie pożaru, ale bierze również udział w akcjach ratowniczych np. w czasie wypadku drogowego. W stroju strażaka do gaszenia pożaru dzieci wzięły udział w symulacji pożaru pomieszczenia mieszkalnego. Strażacy przypomnieli również w jakich okolicznościach można wezwać straż pożarną , a dzieci utrwaliły numer alarmowy – 998.
Z wycieczki dzieciaki wróciły pełne niezapomnianych wrażeń i wspomnień.
26
Nie daj się nałogom z Polskim Czerwonym Krzyżem
W listopadzie uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastycznym Zarządu Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Jędrzejowie pod hasłem „Nie daj się nałogom – bądź po prostu sobą”. Celem konkursu było poszerzenie wiedzy dotyczącej zagrożeń, konsekwencji związanych z uzależnieniami i promowanie wśród dzieci i młodzieży zachowań korzystnych dla zdrowia.
W konkursie mogli wziąć udział wszyscy uczniowie od klasy VI. Do szkolnej komisji konkursowej wpłynęło wiele prac, z których wybrano dwie, by reprezentowały szkołę na szczeblu rejonowym. Komisja konkursowa przyznała wyróżnienie Oli Blicharskiej. 29 listopada nasza uczennica wzięła udział w podsumowaniu konkursu w Jędrzejowie. Otrzymała dyplom i nagrodę rzeczową – zestaw słuchawkowy.
Gratulujemy Oli i życzymy dalszych sukcesów!
Cieszymy się, że tak wielu naszych uczniów wzięło udział w konkursie. Poszerzanie wiedzy na temat konsekwencji przeróżnych uzależnień to inwestycja na przyszłość – na dobre, długie i ciekawe życie.Za przygotowanie dziękujemy Pani Jolancie Stępień oraz Pani Małgorzacie Nogajczyk.
POMAGANIE NIE JEST TRUDNE
- 8
Pomaganie nie jest trudne
Już kolejny raz uczniowie naszej szkoły włączyli się w akcję pomocy dzieciom- w ramach współpracy z fundacją AKCJA REAKCJA , która przeprowadziła remont oddziału dziecięcej endokrynologii w Dziecięcym Szpitalu Wojewódzkim. Na początek zebraliśmy pluszaki , kredki, malowaki i różne zabawki.
Kolejnym naszym działaniem było zdobycie funduszy w ramach akcji „PRZYBIJ PIĄTAKA DLA DZIECIAKA” , a 26 listopada Samorząd Uczniowski zorganizował kiermasz ciast i ciasteczek. Zebrane pieniądze w kwocie 1104,10 złotych zostały przekazane fundacji.
Dziękujemy wszystkim - uczniom ,nauczycielom, rodzicom za włączenie się w akcję pomocy dzieciom chorym onkologicznie.
Wszystkie nasze dary zostały przekazane fundacji.
To wielka satysfakcja dla naszej szkoły , że mogliśmy, choć w małym stopniu, sprawić , że na twarzach dzieci zagościł uśmiech.
Archiwum Aktualności